Naravoslovni dan na Gradežu

Prejšnji teden smo petošolci obiskali vas Gradež pri Turjaku.

Gostoljubni vaščani in člani DOD so nas kot vedno lepo sprejeli. Z učenci smo spoznavali sušenje sadja v sušilnici. Tudi sami smo se preizkusili v rezanju jabolk v primerno velike krhlje. Jabolka smo nabrali v šolskem sadovnjaku. Videli smo, kako meljejo jabolka in jih v preši stiskajo, da dobijo naraven jabolčni sok. Z veseljem smo ga poskusili. Bil je odličen!

Pod kozolcem smo spoznavali pridelavo prosa, potrebno orodje in pripomočke. Seveda ni manjkal poučen sprehod po vasi. Videli smo črno kuhinjo, vaški vodnjak, središče vasi, spomnili smo se na glasbenika Marija Kogoja in Jakoba Ježa. Za konec smo ponovili značilnosti domače pokrajine na katero smo prav zares lahko ponosni.

V imenu učencev in učiteljem se zahvaljujem članom Društva za ohranjanje dediščine za prijazen sprejem, podarjen čas, okusno malico in obilo izkušenj iz preteklosti, ki se jih trudijo prenesti na mlade rodove.

Mimica, Petra, Renata in Matic