PIPAN, DIVJI MOŽ VELIKOLAŠKEGA PODZEMLJA

Včasih so lahko vaščani pili vodo iz vsakega potoka, ki se je vil okrog vasi. Danes žal ni več tako. Le kaj bi na to rekel divji mož Pipan, ki kraljuje podzemlju Velikih Lašč?

Ste že slišali za Pipana? Starejši vaščani se ga zagotovo zelo dobro spominjajo. O Pipanu je zapisano:

Živel je divji mož po imenu Pipan. Svoje domovanje si je uredil v požiralniku Brbovca. Bil je strašen mož, z dolgimi brki in lasmi, oblečen v belo srajco in zelen brezrokavnik -lajbč z zlatimi gumbi. Mati nas je, otroke, stalno opozarjala: „“Ne hodite tja dol, vas bo Pipan …“ Večkrat se je iz jame čulo njegovo grmenje, grčanje in brbotanje, od tod tudi ime potočka Brbovec. Otroci, ki smo najraje lazili kod v bližini, smo ob takih glasovih s strahom pribežali domov. Starejši, bolj stakljivi, so ga menda celo videli, mlajši, ki smo se držali bolj zadaj, pa le slišali, a zato nič manj bali. Ko smo vsi zadihani pritekli domov, pa se je mati samo smejala … Od takrat požiralniku Brbovca pravimo Pipan. (ustni vir Anka Kovačič leta 1990, zapisala Metka Starič, Trobla III/3 1997 str. 24)

Brbovec (uradno potok Vrbovec) se zares nahaja v Velikih Laščah, nedaleč stran od naše šole, le streljaj stran od našega vrtca. Je le eden izmed mnogih vodnih virov v naši občini.

Ob svetovnem dnevu mokrišč, ki poteka 2. februarja, razpisujemo literarno-dramski,  likovni in ugankarski natečaj

»ČE BI DANES PIPAN ŠE ŽIVEL … PUSTIMO NAŠO VODO ČISTO.«

Z natečajem želimo obuditi staro dediščino, zgodbo o divjem možu Pipanu ter se hkrati zavedati, kako dragoceni so naši vodni viri.

K sodelovanju v natečaju vabimo otroke vrtca in učence šole. Sodelujete lahko na različnih področjih.

• LITERARNO – DRAMSKO PODROČJE

Pipanovo življenje je nekaj posebnega, dogajajo se mu zanimive, včasih strašne, zagotovo tudi smešne, največkrat pa pustolovske stvari. Zagotovo pa bi nas Pipan skozi svoja dejanja opomnil na varovanje narave in vseh voda v naši okolici.

Zapiši zgodbo ali pesem o Pipanu in njegovih dogodivščinah. Pipana lahko upodobiš tudi v dramski igri. Samo prepusti domišljiji svojo pot.

Ali poznaš kakšnega starejšega, ki ve povedati svojo zgodbo o Pipanu? Posedi z njim in zapiši njegovo pripovedovanje o Pipanu.

• LIKOVNO PODROČJE

Pipan je divji mož, ki domuje v podzemlju Velikih Lašč. Je strašen mož, bojijo se ga vsi. Prikaži Pipana tako, kot ga je ustvarila tvoja domišljija.

Uporabiš lahko katerokoli tehniko ali material. Izdelki na papirju naj bodo do velikosti A3. Ustvariš lahko računalniško sliko ali animacijo.

Pipana lahko upodobiš tudi iz odpadnega materiala v obliki skulpture, kipa.

• UGANKARSKO PODROČJE

Čeprav je Pipan divji mož, ima zelo rad čisto naravo. Skrbi ga, če bomo res ohranili pitno vodo tudi za naše zanamce.

Pripravi rebus, križanko, slikovno uganko, vprašanja za kviz ali namizno igro na temo ohranjana čistih voda. Svoje ideje lahko ustvariš na listu papirja ali na računalniku.

Natečaj bo potekal do 10. 3. 2023. Izdelke oddajte Renati Gradišar osebno ali preko elektronske pošte renata.gradisar@sola.velike-lasce.si.

Z natečajem se naša šola in vrtec pridružujeta obeleževanju svetovnega dneva voda, ki poteka 22. marca.

Najboljši izdelki bodo razstavljeni, objavljeni na spletni strani šole in v Trobli.

Vodja natečaja: Renata Gradišar

OŠ Primoža Trubarja Velike Lašče

NATEČAJ

Aktiviranje mladih za ohranjanje vodnih virov poteka preko  EU projekta METULJI IN KAČJI PASTIRJI – LAS PPD (2021-2023). Odgovorni partner Zavod Parnas vsebine izvaja v sodelovanju z OŠ Primoža Trubarja Velike Lašče (Renata Gradišar, Janja Samsa). Naložba je sofinancirana iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.